ЩО РОБИТИ У РАЗІ РАДІАЦІЙНОЇ АВАРІЇ?

Дата: 22.06.2023 16:00

Завчасно підготуйте «тривожну валізу».

Заздалегідь дізнайтеся, де розташовані найближчі укриття в місцях, де ви найчастіше перебуваєте – біля будинку, на шляху до роботи, на роботі тощо. Об’єкти, які можуть слугувати надійним закритим укриттям повинні бути з щільних матеріалів: цегли, бетону, цементу, оскільки вони більш ефективно перешкоджають проникненню радіації, ніж дерево, гіпсокартон і тонкий листовий метал. Зони всередині будівлі, такі як туалети та сходові клітини, захищають краще, ніж ті, що розташовані поблизу дахів, вікон і зовнішніх стін.

Якщо у момент вибуху ви перебуваєте назовні:

- сховайтеся від вибухової хвилі за будь-чим, що може забезпечити бодай якийсь захист;

- не дивіться на спалах або вогняну кулю – вони засліплюють;

- ляжте на землю і накрийте голову, щоб попередити можливі опіки;

- прикрийте рот і ніс маскою, тканиною або будь-якою частиною одягу.

Якщо ви перебуваєте всередині транспортного засобу:

- зупиніться та не виходьте назовні;

- пригніться (ляжте на підлогу),

-  не дивіться на вибух;

- коли пройде ударна хвиля, якнайшвидше сховайтеся у найближчій будівлі, а найкраще – у підземному укритті.

Опинившись в укритті:

- зніміть з себе верхній одяг і складіть його окремо від незаражених радіоактивним пилом предметів (краще в поліетиленовий пакет);

- не торкайтеся очей, носа та рота без нагальної потреби;

- руки, відкриті ділянки шкіри, волосся помийте водою з милом; якщо такої можливості немає, протріть їх серветкою або змоченою чистою водою тканиною;

- одягніться у чистий одяг (якщо такий є);

- прикривайте органи дихання чистою маскою, респіратором, марлевою пов’язкою або тканиною;

- в укритті намагайтеся триматися на відстані близько двох метрів від тих людей, хто не є членами вашої родини.

Якщо радіаційна небезпека застала Вас у приміщенні:

- спустіться в укриття;

- якщо укриття відсутнє, за допомогою тканини та скотчу закрийте всі щілини у вікнах, дверях, вентиляційних отворах;

- вимкніть кондиціонер та інші системи вентиляції;

- краще перебувати у кімнаті без вікон;

- залишайтеся в укритті самі та заберіть туди усіх своїх домашніх тварин;

- увімкніть радіо або інші засоби зв’язку, щоб не пропустити повідомлень та інструкцій органів влади.

Коли можна покинути укриття?

Якщо ви перебуваєте в поганому укритті, а поблизу є краще, зачекайте принаймні 1 годину, перш ніж перейти туди, тому що потенційне радіаційне опромінення зменшується на 55 % протягом першої години після детонації.

Оскільки через 24 години рівень радіоактивного забруднення зменшується на 80 %, раніше ніж через добу покидати укриття не варто. В подальшому орієнтуйтесь на офіційні вказівки місцевої влади. Будьте готові до того, що в укритті доведеться перебувати протягом декількох днів.

Пам’ятайте: чим довше ви перебуватимете в укритті, тим меншу дозу радіації ви отримаєте.