Результати дослідження серед населення України щодо факторів розвитку неінфекційних захворювань (НІЗ)
23,9% українців цікавляться складом продуктів, які споживають: представлено результати дослідження щодо факторів розвитку неінфекційних захворювань
21 серпня Центр громадського здоров’я (ЦГЗ) представив результати дослідження серед населення України щодо факторів розвитку неінфекційних захворювань (НІЗ) . Його провели у співпраці з Центром з контролю та профілактики захворювань США (CDC).
Дослідження проводили за допомогою методу комп'ютерного телефонного інтерв'ю (CATI) серед дорослого населення України з жовтня по листопад 2023 року. Воно охопило всі регіони, окрім тимчасово окупованих територій, та допомогло зібрати дані про:
- ставлення населення до маркування харчових продуктів;
- ставлення населення до власного здоров’я;
- фактори ризику НІЗ: вживання алкоголю, фізичну активність, харчові звички.
Маркування харчових продуктів перед купівлею завжди або часто читають близько 23,9% респондентів — продемонструвало опитування.
«Водночас молодші люди, віком 18-29 років, більш схильні до купівлі менш корисних продуктів, навіть після ознайомлення з маркуванням перед покупкою, якщо порівнювати із представниками старших вікових груп», – зазначає Олена Запорожська, завідувачка відділу профілактики неінфекційних хвороб ЦГЗ.
Дослідження вказує на те, що після ознайомлення з маркуванням понад 70% опитаних змінюють думку щодо купівлі продуктів з високим вмістом цукру, жиру або солі: або зовсім відмовляються від купівлі, або купують їх менше чи рідше.
Вплив інформації про вміст цукру, жиру та солі на рішення про покупку, % серед дорослого населення України у віковому розрізі
Також було досліджено ставлення населення до контролю за власним артеріальним тиском.
76,8% опитаних коли-небудь вимірювали свій кров’яний тиск самостійно. Серед тих, кому артеріальний тиск вимірював лікар/медичний працівник, підвищений кров’яний тиск (артеріальну гіпертензію - АГ) було діагностовано у 52,7%. Водночас 21,1% респондентів, яким діагностували АГ, приймають ліки регулярно, 23,5% - ситуативно, а 55,4% - взагалі не приймають.
Частота прийому призначених антигіпертензивних препаратів, % серед дорослого населення України у статевому розрізі
З-поміж інших ключових результатів:
- загальний відсоток достатньо фізично активних українців становить 83,4%;
- 87,9% населення споживають менше ніж п'ять порцій фруктів та овочів (400 гр.) на день, а 0,2% не вживають фрукти й овочі взагалі;
- 30,4% усіх респондентів щодня споживають продукти з високим вмістом цукру.
З повним звітом дослідження, який підготовлено фахівцями ЦГЗ, можна ознайомитися за посиланням.
Висновки
Неінфекційні захворювання не лише погіршують якість життя населення, але й створюють значне навантаження на систему охорони здоров’я та значною мірою визначають структуру смертності. Дослідження надає розуміння факторів ризику розвитку неінфекційних захворювань і стане цінним інструментом для фахівців у галузі громадського здоров’я.
/Джерело – сайт Державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»/